Artykuł w Gospodarce Morskiej

„Od seniora do mentora…”- Bałtycka Akademia Umiejętności wychodzi naprzeciw dynamicznej sytuacji na rynku pracy

Bałtycka Akademia Umiejętności, jako firma szkoleniowa związana z gospodarką morską obserwuje jak zmieniało się zainteresowanie rodzajem szkoleń. Obserwuje też wpływ demografii na grupy, które się szkolą.

Gospodarka Morska: Które z organizowanych przez Bałtycką Akademię Umiejętności kursów i szkoleń tzw. morskich cieszą się obecnie największym zainteresowaniem?

LB: Największą popularnością cieszą się szkolenia uprawniające do obsługi urządzeń portowych i stoczniowych  żurawi, przenośników taśmowych, suwnic, wozów czołowo-widłowych.

Realizujemy cały wachlarz szkoleń związanych z eksploatacją portów morskich.
Nie obce też są nam szkolenia dedykowane czyli pod konkretny problem czy zagadnienie. Na przykład gdy firma chce rozpocząć nowy nurt działalności związany z mocowaniem określonego ładunku w kontenerach lub na statkach albo ma inny problem.

GM. Czy z tego rodzaju kursów korzystają firmy z Pomorza?

LB: Tak, choć nie tylko. Właśnie na kurs sztauowania i mocowania ładunków w kontenerach przyjeżdżają do nas firmy z Poznania, Bielska Białej, Radomia i innych miejsc w kraju. Chcą optymalnie mocować towar, bez strat w transporcie, który z transportu drogowego lub kolejowego przechodzi w konsekwencji w transport morski.


Kurs sztauowania i mocowania ładunków w kontenerach oraz specjalistyczny kurs dla sztauerów mieliśmy już wcześniej w naszej ofercie, ale przez pewien czas cieszyły się one mniejszym zainteresowaniem. Nie oznacza to jednak, że nasza oferta od lat nie uległa zmianie. Pojawiło się wiele nowych kursów i szkoleń.

GM: Jakich?

LB: Jako jedyna firma w Gdańsku mamy w ofercie  osiem  nowych kursów dla marynarzy.  
Są to kursy na marynarza wachtowego, starszego marynarza, oficera ochrony statku, dla członków załóg z przydzielonymi obowiązkami w zakresie ochrony oraz z zakresu problematyki ochrony statku, opieki medycznej nad chorym, przewozu ładunków niebezpiecznych. Oferujemy także szkolenia uaktualniające w zakresie opieki medycznej nad chorymi,

GM. Cieszą się popularnością?

LB.Wiele osób jeszcze o tym nie wie, że można skutecznie szkolić się w Gdańsku. Ludzie są przyzwyczajeni, że tego rodzaju kursy mogą robić w Gdyni. Tym bardziej zapraszamy tych, którym jest do nas bliżej.

GM. Szukacie jako firma źródeł pomocy finansowej dla firm?

LB. Oczywiście. Realizowaliśmy cztery projekty finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny, a teraz staramy się współpracować z Urzędami Pracy, posiadającymi fundusze dla osób 45+ i propozycję umów trójstronnych

(pracodawca -   Bałtycka Akademia Umiejętności – Powiatowy Urząd Pracy).

GM: Jak to działa?

LB:  Np. firma potrzebuje wykwalifikowanego pracownika. Wybiera go spośród osób ze statusem osoby bezrobotnej, my ją szkolimy pod kątem potrzeb firmy i wtedy firma już przeszkoloną osobę zatrudnia-na umowę o pracę.  


GM: W ofercie BAU zauważyłem też kursy dla osób powyżej 45 i 60 roku życia. Proszę o nich opowiedzieć.

LB Mamy świadomość wymiany pokoleniowej jaka zachodzi w wielu firmach gospodarki morskiej oraz niżu demograficznego. W związku z tym powstał projekt szkoleń skierowanych do osób starszych „Od seniora do mentora”.

GM: Co Wami kierowało aby stworzyć taki projekt?

LB: W wielu dojrzałych firmach, a większość firm portowych czy stoczniowych to firmy z długim stażem-pracują osoby po sześćdziesiątce. Są to bardzo wartościowi pracownicy z ogromnym doświadczeniem.
Niektórzy cieszą się dobrym zdrowiem, inni potrzebują mniej obciążającej pracy.

GM: Co im proponujecie?

Mogą swoje umiejętności przekazywać  młodszym. Ci po sześćdziesiątce poczują się jeszcze bardziej potrzebni firmie, a młodsi więcej się nauczą.  Najbardziej jednak skorzysta firma, bo pracownicy staną się bardziej efektywni.

I my ich możemy do tego przygotować pokazując nowoczesne i jednocześnie skuteczne metody przekazywania wiedzy i umiejętności-wywodzące się m.in. z coachingu i mentoringu.

GM: Młodsi też mogą?

LB: Tak, oczywiście. Jak wspomniałam wcześniej, już dla osób 45+ możemy pomóc uzyskać dofinansowanie na to szkolenie i również inne. Nawet od 80% do 100% wartości szkolenia, w zależności od wielkości firmy

GM: Koncentrujemy się tutaj na firmach, a czy osoby indywidualne mają szansę na szybkie szkolenie?

LB: Jak najbardziej. Kursy techniczne realizujemy niemal „od ręki”. Nasz wiodący wykładowca, nauczyciel mianowany jest bardzo dyspozycyjny i do tego skuteczny. Można powiedzieć, że gwarantujemy bardzo wysoką zdawalność w dozorach technicznych i u innych zewnętrznych komisji wydających uprawnienia. Staramy się „nie wypuszczać” osoby nie przygotowanej. Jakość to dla nas autentyczna wartość.

Rozmawiał: Marek Nowak

Bałtycka Akademia Umiejętności (BAU) jest firmą szkoleniowo-doradczą z ugruntowaną pozycją na rynku, działającą od 1992 roku. Dysponuje salami wykładowymi, sprzętem audiowizualnym i innymi pomocami dydaktycznymi, posiada również pracownię do badań psychologicznych. BAU współpracuje z praktykami, wykwalifikowanymi wykładowcami uczelni trójmiejskich, trenerami, instruktorami. Programy i szkolenia dostosowywane są do specyfiki i indywidualnych potrzeb kursantów oraz firm. Firma wdrożyła w swej działalności system jakości ISO 9001:2008 w zakresie działalności szkoleniowej, a także SUS - Standard Usługi Szkoleniowej Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.