SUS-em w umiejętności. Artykuł w czasopiśmie "Namiary na morze i handel"

Bałtycka Akademia Umiejętności (BAU) – gdańska firma szkoleniowa z branży gospodarki morskiej, może się pochwalić już 22-letnim doświadczeniem.

Wdrożyła w swej działalności system jakości ISO 9001:2008, a także SUS - Standard Usługi Szkoleniowej Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.

- Gdy zaczynaliśmy, niewiele było takich firm jak nasza – wspomina Liliana Barańska, dyrektor Bałtyckiej Akademii Umiejętności. - Do rozwoju tego sektora przyczyniły się unijne dotacje. Wygraliśmy kilka konkursów i dzięki temu mogliśmy oferować darmowe szkolenia portowcom, pracownikom firm kooperującym ze stoczniami czy bezrobotnym. Wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim realizowaliśmy projekt: „Badania portowego rynku pracy”. Zamierzamy nadal aplikować o środki unijne. Bardzo cieszymy się, że dzięki temu możemy służyć portowcom, stoczniowcom, marynarzom i wszystkim zainteresowanym naszą ofertą. A jest szeroka.

Niemal wszystko możemy zaoferować dla portów i otoczenia. Od BHP po wozy podsiębierne czy sztauowanie ładunków w kontenerach. Nie obce są nam szkolenia dedykowane czyli pod konkretny problem czy zagadnienie, które trudno w firmie rozwiązać. Np. w jednym z terminali kontenerowych zbyt szybko wyrzucano zawiesia, co wiązało się z kosztami. Z kolei gdyby wyrzucano zbyt późno, to byłoby niebezpiecznie.

Problem został rozwiązany na szkoleniu. Inny przykład. Firma chciała rozpocząć nowy nurt działalności związany z mocowaniem określonego ładunku w kontenerach. Po szkoleniu mogli już świadomie i swobodnie tym się zająć.

BAU współpracuje z praktykami i teoretykami z uczelni trójmiejskich. To wzbogaca kursy. Być może jeszcze w tym roku we współpracy z ośrodkiem pożarniczym będziemy mogli zaoferować co najmniej 4 podstawowe z wymaganych szkoleń w Gdańsku.